112.ua

Через безпрецедентне і політично вмотивоване рішення Національної ради з питань телебачення і радіомовлення про позбавлення цифрової ліцензії телеканалу "112 Україна" Міжнародна редакційна рада телеканалу, до складу якої, зокрема, входять депутати Європарламенту Нейтан Гілл (Великобританія), Арне Геріке (Німеччина) та Девід Коберн (Великобританія), звертається до дипломатичних установ та міжнародних організацій у сфері захисту прав журналістів з наступною заявою:

Міжнародна редакційна рада телеканалу "112 Україна" розцінює рішення Нацради з питань телебачення і радіомовлення України як упереджені і політично вмотивовані дії регулятора, наслідком яких є подальший наступ на права журналістів і згортання свободи слова в Україні.

Міжнародна редакційна рада вважає, що Нацрада з питань телебачення і радіомовлення в черговий раз продемонструвала, що діє насамперед як каральний орган і є загрозою для дотримання головних принципів функціонування ЗМІ у демократичному суспільстві.

Міжнародна редакційна рада розглядає рішення Нацради з питань телебачення і радіомовлення як незаконне рішення нелегітимного органу державної влади. Повноваження трьох членів Нацради спливли ще на початку липня 2019 року – відповідно, вони не мають права брати участь у засіданнях і голосуваннях Нацради. Згідно з нормами українського законодавства, їхні дії є самовільним присвоєнням повноважень. Також, відповідно до закону про Нацраду, її засідання є правомочними, якщо у них беруть участь не менше 6 членів Нацради. З огляду на те, що троє з восьми членів Нацради не мають права на участь в її засіданнях, такі засідання і прийняті на них рішення також є незаконними.

Міжнародна редакційна рада звертає увагу на те, що рішення про анулювання цифрової ліцензії телеканалу "112 Україна" було прийняте органом влади, який не має бездоганної професійної репутації і є фігурантом гучного корупційного скандалу. Сьогодні Державне бюро розслідувань розслідує факт вірогідної розтрати регулятором більше 100 мільйонів гривень під час закупівлі системи моніторингу телеканалів.

Міжнародна редакційна рада вказує на вірогідну упередженість українського суду, оскільки в українських ЗМІ широко обговорювалась інформація про те, що напередодні засідання з приводу ліцензій телеканалу "112 Україна" двоє суддів викликались "на килим" до Офісу президента України.

Міжнародна редакційна рада розцінює дії Нацради з питань телебачення і радіомовлення як продовження атаки на свободу слова в Україні, яка розпочалася за президентства Петра Порошенка і, на жаль, продовжується і за нової влади. Якщо раніше через свою незалежну позицію телеканал "112 Україна" зазнавав тиску через неконституційні рішення Верховної Ради України, залякування журналістів з боку праворадикальних організацій і агресивну політику Нацради, то після зміни влади ситуація навколо телеканалу погіршилася ще більше. У липні будівля, у якій розташований телеканал, була обстріляна з гранатомету – правоохоронні органи кваліфікували цей напад як терористичний акт і досі не знайшли винних. А нещодавно чинний депутат українського парламенту Сергій Висоцький дозволив собі прямі заклики до розстрілу телеканалу з використанням протитанкової керованої ракети (ПТУР). На жаль, українська влада продовжує ігнорувати численні звернення Міжнародної редакційної ради та трудового колективу телеканалу і жодним чином не відреагувала на терористичні дії та провокаційні заяви на адресу телеканалу.

Міжнародна редакційна рада змушена констатувати, що утиски з боку Нацради з питань телебачення і радіомовлення мають системний характер: окрім тиску на канал "112 Україна" дії Нацради можуть призвести до припинення мовлення на телеканалах "NewsOne" і "ZIK". Нещодавно Нацрада направила звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії телеканалу "NewsOne". Причиною направлення судового позову стали деякі висловлювання гостей каналу у прямому ефірі, за які, за нормами українського законодавства, телеканал взагалі не мав нести жодної відповідальності.

Міжнародна редакційна рада має намір продовжити роботу з включення питання придушення свободи слова в Україні, свавілля з боку Нацради з питань телебачення і радіомовлення, безкарності радикальних організацій і недостатньої безпеки українських журналістів до порядку денного головних європейських і міжнародних організацій, які опікуються захистом прав людини та демократичних свобод. Також Міжнародна редакційна рада закликає дипломатичні установи в Україні висловити свою позицію щодо дій української влади у сфері телебачення.

Міжнародна редакційна рада висловлює підтримку колективу "112 Україна" і відзначає, що докладе максимум зусиль для привернення уваги світу до термінового захисту найпопулярнішого інформаційного телеканалу України, нинішні нападки на який свідчать про серйозну загрозу незалежності ЗМІ в Україні.