112.ua

Національна рада з питань теле- і радіомовлення на засіданні 9 січня призначила позапланову виїзну перевірку телеканалу "112 Україна", пояснюючи це нібито зафіксованими в ефірі ознаками порушення норм закону України "Про телебачення і радіомовлення" та закону України "Про інформацію".

Підставою для призначення перевірки послужили висловлювання гостей телеканалу, які нібито містили так звану мову ворожнечі.

Так, ідеться про висловлювання в передачах "Велике інтерв'ю", "LIVE", "Голос народу", "Пульс", "Діалог з країною" Віктора Медведчука, Петра Симоненка, Вадима Рабіновича, Ганни Герман, Іллі Киви та інших політиків.

Телеканал "112 Україна" категорично не згоден з висновками Національної ради і вважає таке рішення продовженням політики наступу на свободу слова в Україні. Заяви осіб в ефірах не є позицією мовника. Це суб'єктивна думка конкретних осіб, які не мають жодного стосунку до телеканалу. "112 Україна" дотримується норм українського законодавства, транслює в ефірі всі погляди на події і виступає проти розпалювання будь-якої ворожнечі.

Юрист "112 Україна" Василь Сметана зазначає, що це вже не перша перевірка телеканалу через висловлювання в його ефірі незалежних і невигідних для влади думок.

"Це послідовна діяльність регулятора зі встановлення цензури і заборони певних думок в ефірі телеканалу "112 Україна", а також інших незалежних мовників. Аналогічну перевірку призначили телеканалу ZIK, і також за висловлювання гостей в ефірах. Аналогічній перевірці вже піддавали телеканал NewsОne, якому було призначено штраф, а потім Нацрада звернулася до суду з позовом про анулювання його ліцензії", - каже Василь Сметана.

"Телеканал "112 Україна" перевірятимуть через критичні висловлювання гостей каналу стосовно влади. У цих висловлюваннях немає порушень закону, подібні висловлювання регулярно звучать в інших ЗМІ і навіть у сесійній залі Верховної Ради. Це політична дискусія в країні, яку висвітлює "112 Україна". Таким чином, рішення Нацради є тиском на незалежний ЗМІ", - заявив генеральний директор "112 Україна" Єгор Бенкендорф.

Він також нагадав, що саме тому влада позбавила "112 Україна" цифрової ліцензії.

Своєю чергою генеральний продюсер "112 Україна" Артем Марчевський впевнений, що з боку регулятора дається чіткий сигнал для ЗМІ.

"Судячи з усього, нова влада поставила собі завдання викорінити критику в ЗМІ, запровадити цензуру і заборонити певні думки. Для цього вони розробляють медіакодекс, відбирають у каналів ліцензії, тиснуть на ЗМІ. Кінцева мета – щоб в Україні звучала лише одна думка, одна лінія, яка влаштовує нинішній режим влади", - зазначає Марчевський.

Василь Сметана впевнений, що рішення за результатами перевірки телеканалу в кабінетах Нацради вже відомо. "Досвід говорить, що якщо вже призначили перевірку, значить санкції будуть. Ми маємо намір оскаржити це рішення в суді", - каже юрист.

Нагадаємо, це не перший епізод тиску на телеканал "112 Україна". Раніше Нацрада відмовлялася переоформляти ліцензії телеканалу, у Верховній Раді ухвалювали звернення до Ради національної безпеки та оборони щодо введення заборони на мовлення "112 Україна", а офіс мовника обстріляли з гранатомета. Торік Нацрада відібрала у "112 Україна" цифрову ліцензію, внаслідок чого мільйони українців втратили можливість дивитися канал у мережі Т2.