Еліна Бекетова 112.ua

Ведуча телеканалу "112 Україна" дала інтерв'ю виданню Clutch, у якому розповіла про свій досвід роботи в американських ЗМІ та кар'єру на головному інформаційному мовнику країни, про вивчення психології та користь від самоізоляції під час карантину.

Багато сфер карантин просто паралізував. Але у випадку з телебаченням все було, здається, навпаки. Роботи у вас і ваших колег тільки побільшало. Як карантин вплинув на ваш спосіб життя і обсяг роботи?

Нам, телевізійникам, справді пощастило, адже у нас була робота, і в деяких випадках – її навіть додалося під час карантину. Наші журналісти, озброївшись масками, дезінфекторами і спецодягом, спілкувалися з лікарями, які вперше зіткнулися з коронавірусом, "патрулювали" парки та інші громадські місця під час жорсткого карантину, спускалися у метро, щоб з'ясувати, як там дотримуються заходів безпеки...  Під час карантину ми, ведучі, навіть спробували виходити у прямий ефір з дому. А також протягом кількох тижнів, дотримуючись заходів безпеки, не запрошували гостей до студії. Працювали з використанням віртуального зв'язку. Це такий час, коли все залежало від технологічного прогресу та інтернету, але, здається, ми впоралися.

Однією з найпоширеніших проблем, з якою зіткнулися люди під час карантину в усьому світу, є психічна нестійкість. Знаю, що ви вивчаєте психологію. Що можете порадити тим, кому самоізоляція давалася важко?

Самоізоляція – це, по суті, зіткнення з собою. Тільки у випадку карантину не можна взяти і втекти від самого себе. Потрібно бути собою і проживати свої почуття. Я не знаю, чи можна це назвати психічною нестійкістю... Точніше кажучи, для когось це був просто досвід проживання себе без допінгу. Раніше як було? Стало якось тоскно на душі – і куди? Втекти до кінотеатру! З друзями зустрітися. А карантин лише оголив у кожному з нас те, що є... Хтось зрозумів, що не може бути з собою, і, можливо, звернувся до психолога. Хтось – успішно почав займатися спортом вдома. А хтось зрозумів, що навіть карантин не здатний змусити його піти й побігати на вулиці. Хтось дійшов висновку, що загалом не варто турбуватися про життя і майбутнє і хай усе йде своїм шляхом. Мені здається, як би це не звучало, але карантин всім нам був потрібен... Щоб зіткнутися з самими собою.

Еліна Бекетова 112.ua

Мені пощастило, що у мене під час карантину були робота і навчання. Я спрямувала свої зусилля на вивчення нового, але іноді "випадала" з навчального процесу, адже перебувала у тривозі й невизначеності. Просто дозволяла собі в такі моменти прокрастинувати й нічого не робити.

Ви отримуєте диплом психолога і при цьому працюєте на одному з інформаційних телеканалів країни. Як у вашій кар'єрі поєднуються ці дві професії – тележурналістика і психологія?

Насправді, у тележурналістики й психології багато спільного. У своїй першій ідентичності тележурналіста проживаю багато моментів, в яких дізнаюся про людей, їхні вчинки... Психологія просто більш глибоко вивчає закономірності та механізми функціонування психіки, дає більш фундаментальне розуміння розвитку особистості та групи. Процеси, які відбуваються в прямому ефірі або на сесії у психотерапевта, навіть дещо схожі. І в одному, і в іншому випадку важливо вміти не тільки ставити запитання, а й слухати. А також це робота зі зв'язків із реальністю. Журналіст розповідає про те, що відбувається в дійсності, висвітлює різні точки зору. Під час психотерапії людина так само проходить шлях від своїх ілюзій і проєкцій до реальності, якою б вона не була.

Щодня ви пропускаєте через себе величезний обсяг інформації. Багато з того, що доводиться слухати, бачити, читати, – на жаль, жахливий негатив: вибухи, війни, катастрофи. Як ви "стряхуєте з себе" увесь цей щоденний інформаційний вантаж?

Мені здається, я навчилася бути з цим, і в певних ситуаціях читання стрічки новин мене заспокоює. Але, напевно, в цьому і  полягає професійна деформація журналіста.

Еліна Бекетова 112.ua

В різний час ви працювали в американських ЗМІ. В одному з інтерв'ю ви пізніше сказали, що рівень журналістики в Україні практично не поступається США. А якщо порівняти американських і українських політиків, то їх рівень не перекошується на користь перших? 

Ну, навряд чи можна порівнювати українських та американських (чи якихось інших політиків). Напевно, варто говорити конкретно про розвиток української політики та політиків зараз і в ретроспективі/перспективі. Але краще за мене це зроблять політологи. Як журналісту, мені б хотілося бачити поліпшення політичної культури та етики загалом. І щоб про Україну дізнавалися в інших країнах не за корупційними або внутрішньополітичними скандалами, а все-таки за досягненнями. Також хочеться частіше бачити, що закон один для всіх – і для політиків у тому числі. І щоб бізнес був відділений від політики...

Ви спілкувалися з топовими особистостями української політики останніх років. Скажіть, хто з наших можновладців володіє найпотужнішою харизмою?

Мені б не хотілося називати конкретні прізвища, але, думаю, багато політиків, яких глядачі бачать у прайм-тайм на різних телеканалах країни, володіють цією харизмою. Навряд чи вони мали б можливість говорити в найбільш рейтинговий час, якби не володіли таким умінням.

Еліна Бекетова 112.ua

Рік тому, коли в кріслі президента опинився Володимир Зеленський, то багато хто вважав, що українське політичне життя стане свого роду сіквелом серіалу "Слуга народу". Натомість реальність виявилась зовсім іншою. З яким фільмом або серіалом ви б порівняли те, що відбувається сьогодні в нашій країні?

Мені хочеться вірити, що Україна знімає свій власний фільм або серіал, якому немає аналогів. Так, він іноді незрозумілий, хаотичний, заплутаний. Місцями – смішний і нелогічний. Або сумний і трагічний. Але ж – це наш сценарій? А значить, кожен із нас, йдучи на вибори (а, може, і далі – в громадську діяльність або політику), може змінити хід цієї історії. Отже, кожен із нас може стати автором цього фільму або серіалу. І припинити скаржитися на сценаристів.

Зараз в самому розпалі сезон відпусток. Чи плануєте якісь поїздки? Або проведете вільні літні дні з книгами, друзями і фільмами?

Так, як починаю вивчати психоаналіз, буду читати Фрейда, Кляйн та Фейерберна. Але також побалую себе поїздкою в гори, люблю захід нашої країни. А потім, напевно, ще встигну в Одеську або Херсонську область до моря.

Еліна Бекетова 112.ua

Виходить у вас їздити в рідний Крим?

На жаль, немає. Крим для мене – багато інтенсивних почуттів, болю і безсилля.

Ведуча не має права виглядати не еталонно. Що вам допомагає тримати форму під час кожного ефіру?

Хороший сон перед ефіром, компанія в ефірі і вся наша команда "112", яка інформаційно насичує прямий ефір і робить величезну кількість закадрової роботи.

Напруга під час прямих ефірів іноді зашкалює до такої міри, що переливається в курйози. Які у вас траплялися найбільш кумедні ситуації перед камерою в момент, коли вашу передачу дивляться мільйони.

О, так, таких кумедних історій багато - наприклад, коли муха в кадрі літає і її не вдається зловити, і ти чомусь перед камерою безглуздо размахуєш руками... або коли комар кусає. З останнього – у розпал епідемії коронавіруса – чхнути або кашлянути в ефірі і вибачатися за сезонну алергію.

Джерело: clutch.ua