112.ua
Україні потрібен незалежний від влади регулятор медіа. Так вважають депутати Європарламенту. Під час спілкування з власником телеканалу "112 Україна" Андрієм Подщипковим та народним депутатом Сергієм Капліним європарламентарії підкреслили, що ситуація, коли медіаресурси належать президенту держави, неприпустимі.

Євродепутат від Естонії Мар'ю Лаурістін - випускниця факультету журналістики і соціології, а також прихильниця України - нагадала, що її рідна країна десятки разів займала від 10 до 3 місця в Європі в рейтингу свободи ЗМІ. Тому Лаурістін знає, наскільки важливі незалежні ЗМІ для стимулювання розвитку країни.

Представниця Естонії наголосила, що медіаресурси не повинні належати політикам, тому що представники влади повинні піддаватися критиці, а не контролювати ЗМІ. "Для того щоб Україна розвивалася як демократична країна, дуже важливо дотримуватися цих принципів. Я не уявляю, щоб в моїй країні, в Естонії, президент або який-небудь політик взагалі був би власником каналу", - сказала Лаурістін.

Її колега і одна з основних лобістів інтересів України в Європі Ребекка Хармс заявила, що поділяє цю думку. І хоча вона підтримує чинну українську владу, медіавектором президента Порошенка незадоволена. "Ми вважаємо, що президент не може бути власником медіа, це неприпустимо. І в цілому потрібні зміни в українському медіасекторі, а саме зміни в медіарегулюрованні, щоб в Україні з'явилися надійні регулятори приватних медіа, такі, як є у Європі, щоб ні ВР, ні хто інший не втручався в регулювання", - сказала Хармс.

Вона також зазначила, що тиск на телеканал "112 Україна", який здійснюється з боку Нацради з телебачення і радіомовлення, підконтрольної владі, означає, що медійникам і громадським активістам необхідно негайно об'єднатися для створення незалежного регулятора. "Дуже важливе питання - створення хорошого регулятора для медіа. Для цього також важливо залучати партнерів у сфері медіа і з України. Попереду боротьба за хорошого регулятора, тому що в Україні є залежність медіа від влади, а має бути ще і незалежність медіа від бізнесу і олігархів", - наголосила Хармс.

Аналогічну думку висловив і євродепутат від Угорщини Тібор Сані. "Не можна допускати подвійних стандартів. У нас теж в країні є регулюючі органи, і був час, коли вони були залежні, і певною мірою залежні і зараз. Я вважаю, що влада не повинна займатися політикою, політика - це справа активістів і лідерів думок", - зазначив він.

У свою чергу власник телеканалу "112 Україна" Андрій Подщипков і народний депутат Сергій Каплін розповіли євродепутатам про проблеми регулювання медіа і тиск на незалежні ЗМІ в Україні.

"Ми намагаємося донести до європарламентаріїв, що у нас є проблема зі свободою слова, у нас чиниться тиск на справді незалежні ЗМІ, на які намагаються натиснути і які намагаються поставити в певні умови роботи", - сказав Подщипков.

Зі свого боку Каплін зазначив, що вважає важливим, що серед європарламентаріїв багато колишніх журналістів, знайомих з проблемою свободи слова на особистому досвіді. "Велика удача, що серед європарламентаріїв дуже багато людей, які в минулому були журналістами і які дуже межують з цією темою і знають її підтексти, погріб цієї теми знають. І найголовніше - розуміють, чим загрожує порушення такого принципу і такої цінності, як свобода слова в країні", - сказав Каплін.

До захисту свободи слова в Україні приєднаються також Міжнародна та Європейська федерації журналістів. Нагадаємо, там вже погодилися взяти участь у створенні спеціальної комісії, яка буде вивчати регулювання роботи медіа в Україні.