112.ua

Оскільки протягом чотирьох років телеканал "112 Україна" залишається об’єктом нападок з боку різних політичних сил, які виступають проти дотримання свободи слова і базових принципів журналістської діяльності, вінцем чого стала постанова Верховної Ради України про застосування санкцій від 4 жовтня 2018 року, телеканал ухвалив рішення щодо скерування низки звернень до авторитетних міжнародних організацій, зокрема тих, що опікуються захистом прав журналістів.

Звернення було скеровано до президента Європейської комісії Дональда Туска, верховного представника Європейського Союзу в закордонних справах та політиці безпеки Федеріки Могеріні, генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда, президента Парламентської Асамблеї Ради Європи Ліліан Морі-Паск’є, голови Комітету міністрів Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич, верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет, координатора програм щодо Європи та Центральної Азії Комітету захисту журналістів Ніни Огнянової, генерального секретаря Міжнародної Федерації журналістів Ентоні Беланжера.

Крім того, звернення було відправлено до міжнародних організацій Human Rights Watch, Freedom House, Amnesty International, "Репортери без кордонів" і до Європейської федерації журналістів.

Телеканал "112 Україна" ще раз наголошує, що протягом всього періоду свого існування він дотримується принципів журналістської роботи, на рівних правах надає можливість для висловлення своєї позиції всім українським політикам, представникам органів влади та незалежним експертам, а також принципово не уникає висвітлення болючих політичних та соціальних тем, і що саме така позиція телеканалу викликає і викликатиме спротив з боку окремих політиків та політичних сил.

Нижче наводимо повний текст звернення:

Телевізійний канал "112 Україна" користується цією нагодою для того, щоб висловити Вам свою повагу і привернути Вашу увагу на термінову потребу в захисті одного з найпопулярніших українських телеканалів, нинішні нападки на який свідчать про серйозну загрозу свободі слова і незалежності ЗМІ як головних цінностей демократичного суспільства.

Телеканал "112 Україна" є лідером новинно-інформаційного мовлення країни і входить до десятки найбільш рейтингових українських телеканалів. Ефірне наповнення телеканалу складається з прямоефірних гостьових студій, програм журналістських розслідувань, декількох програм авторських інтерв’ю та регулярних випусків новин. З нового сезону телеканал запустив повноформатне політичне ток-шоу, яке одразу стало найбільш популярною політичною програмою на українському телебаченні, і готує до виробництва два масштабні ток-шоу соціальної спрямованості, запуск яких заплановано на листопад 2018 року.

Ефір телеканалу в однаковій мірі є відкритим для представників різних політичних сил, органів влади, громадських діячів та експертів  незалежно від їхніх політичних вподобань. Цілком природно, що гостями нашого ефіру стають і люди, які піддають критиці нинішню владу, зокрема вказують на зростання рівня корупції та згортання свободи слова. Наголошуємо, що спілкування з гостями телеканалу відбувається в прямому ефірі, а отже така інформація подається "без купюр" і редагування, а люди, які перебувають у студії, мають можливість прямо висловлювати свою думку з найбільш гострих питань, що хвилюють суспільство.

На жаль, з наближенням двох передвиборчих кампаній 2019 року в Україні з’являється дедалі більше політиків, які намагаються використати редакційну політику телеканалу як об’єкт нападок та інструмент для забезпечення дешевого політичного піару. Із сумом ми маємо констатувати, що до систематичних нападів з боку влади, яка чинила опір у продовженні телеканалу ліцензій на мовлення, нині додався тиск з боку радикально налаштованих депутатів Верховної Ради України, які розпочали збір підписів для зупинки мовлення телеканалу, а нещодавно ухвалили постанову про введення санкцій проти декількох компаній, які володіють телеканалами.

Телеканал "112 Україна" вважає, що спроби зупинити його діяльність є частиною більш масштабного процесу і стосуються незадовільної ситуації з дотриманням свободи слова в Україні. На це неодноразово звертали увагу українські та західні правозахисні організації, політики, державні діячі та незалежні медіаексперти.

Згідно з Гельсінською декларацією 1975 року, держави зобов'язалися поважати свободу слова, полегшувати вільне і широке поширення всіх форм інформації.

У Загальному коментарі № 34 за статтею 19 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права йдеться про те, що держави мають вжити ефективних заходів щодо захисту від посягань, спрямованих проти тих, хто використовує своє право на свободу слова.

Згідно з Резолюцією ПАРЄ 1638 (2008) "Показники демократії в медіа", право на свободу вираження поглядів та інформації має бути правомірно гарантовано національним законодавством, і це право має бути застосовано на практиці. За критичні висловлювання журналістів не можна позбавляти волі або закривати ЗМІ.

У Декларації Комітету міністрів РЄ про захист журналістики і безпеки журналістів від 30 квітня 2014 року передбачено, що держави мають створити сприятливе середовище для участі в громадському обговоренні для всіх осіб, дозволяючи їм висловлювати свої погляди та ідеї без страху. Для цього держави мають не тільки утриматися від втручання у здійснення свободи слова окремими особами, але й захищати це право від зовнішніх загроз, в тому числі з боку інших осіб, створивши для цього ефективну систему захисту.

На жаль, сьогодні телеканал "112 Україна" змушений констатувати неможливість самостійного захисту своїх прав за допомогою правових інструментів і те, що незабаром це може призвести до припинення мовлення каналу. Тому звертаємося до Вас із проханням висловити свою позицію щодо захисту нашого права на професію, права людей отримувати об'єктивну інформацію, а також права на свободу вираження поглядів, права мислити і говорити вільно. Для більшості наших співробітників телеканал "112 Україна" є одним з останніх острівців свободи слова, тобто одним з останніх місць, що залишилися в Україні для самореалізації в професії журналіста.

Ми особливо потребуємо допомоги, оскільки й надалі не збираємося відмовлятися від головних принципів своєї роботи – дотримання журналістських стандартів, надання можливості для висловлення своїх поглядів для всіх політичних сил на рівних умовах, готовності обговорювати найбільш болючі проблеми сучасного українського суспільства.

З повагою,

Генеральний директор телевізійного каналу "112 Україна" Єгор Бенкендорф