112.ua

Цього року акцент – не стільки на емоційну складову (хоча куди ж без неї), скільки на осмислення подій, які нині переживає Україна. Цьогорічна фотовиставка – це безперервний перетин поглядів. Погляди відвідувачів перетинатимуться з поглядами військових, що дивитимуться на них з бліндажів, окопів, з БТРів і танків, з поглядами політиків (а це вже зовсім інші обличчя, типажі й очі), з поглядами переселенців і волонтерів, митців, дітей… Ця виставка стане своєрідним полілогом, який відбуватиметься між глядачами, фотографами і героями світлин. І, повірте, все буде зрозуміло без слів. Весь драматизм, наш спільний досвід і шлях подолання…

"Якщо "читати" надісланий на виставку фотоматеріал, то я бачу драматизм подолання, драматизм стану, в якому перебуває країна. Це – рівень політики і рівень людського, "сектор живого", звідки бере свої сили українець. Багато є того, що є, власне, назвою однієї з наших книг – "Катастрофи і Тріумфу". До катастрофи я відношу не тільки знімки військових, – розповідає головний редактор "Дня" Лариса Івшина.Я би сказала, що найбільшою драмою є те, що травмована 20-м століттям людина, якій держава не змогла допомогти, а ще більше на початку 90-х запустила її по деструктивній дорозі, руйнує себе і все навколо. Якщо подивитися на знімок з місця нелегального видобутку бурштину – то це жах, пекло. Це – "Лісова пісня". Реквієм". Або знімок "Апокаліпсис" з лелеками, які стоять посеред випаленого поля. А що буде, якщо вони перехочуть жити з нами поряд? Але… З одного боку – тут дно, апокаліпсис і реальне провалля, бурштинове пекло. А з іншого боку – такі моральні висоти, як на фото, де люди стояли на колінах, зустрічаючи загиблих воїнів".

16 років фотоісторії, 111 виставок у 31 містах України, 702 нагороджені фотографи – це історія Міжнародного фотоконкурсу газети "День" у цифрах. Цього року статистика не менш вражаюча – близько 200 учасників прислали більше 3000 фото. Журі "Дня" відібрало з них 350 найкращих знімків. Зокрема, телеканал “112 Україна” визначить майстра у жанрі “Події”.

А уже зовсім скоро, а саме 6 листопада, у Галереї "Лавра" відбудеться офіційне відкриття фотовиставки. За словами члена журі фотоконкурсу, більд-редактора "Дня" Миколи Тимченка, на конкурс прийшло багато робіт із зони АТО, фотографії бійців прислали як професійні фотографи, так і волонтери. "Традиційно багато політичних фотографій, але також багато жанрових знімків звичайного життя, що свідчить про те, що люди не тільки про війну думають", – говорить він.

Окрім постійних номінацій конкурсу – "Події", "Життя, як воно є", "Політика", "Жанрове фото" і "Світ очима дітей", з’явилися й нові. Так окрема номінація від міжнародної організації ПРООН "Будуємо нову країну разом" тепер включає у себе підномінації: "Я реформую країну!", "Новий Донбас", "Переселенці. Жити заново!", "Чиста та зелена Україна". Вперше цього року нагороджуватимуть і фотографів у номінації "Птахи водойм".

Фотографії, представлені на фотовиставках "Дня", часто називають пророчими. Тож, можливо, і цього разу ви побачити не лише те, як Україні прожила цей рік, а й те, як вона проживе рік наступний.

Виставка проходитиме у галереї "Лавра" (вул. Лаврська, 1) з 7 по 15 листопада. Вхід вільний.